Светски дан Рома 2015.

tocakУченици Основне школе ,,Војвода Мишић “ из Пецке припремили су програм поводом прославе Дана Рома и наступили у великој сали  Народне библиотеке Осечина у среду, 8. априла у 12 часова. Ментори су   им били професорке српског језика Јелена Симић и Јелена Глишић и професор музичке културе Александар Николић.

Светски дан Рома обележава се од 1971. године, када је 8. априла у Лондону одржан Први светски конгрес РомаТада је установљена  застава на којој точак, као централни симбол,  представља стално кретање Рома и живот на точковима.

DanRoma2015    За ромску химну проглашена је песма Ђелем – Ђелем, којом је почео програм у извођењу  ученице шестог разреда Јоване Исидоровић.

Ученица седмог разреда, Бојана Муратовић, прочитала је своју песму Mangav, mangav (Хоћу, хоћу). Ову песму написала је на српском и ромском језику за поетски конкурс Дани дечје поезије и прозе Драгинац и освојила другу награду.

Гордана Бојић, ученица другог разреда, рецитовала је песму Прича о девојчицама Душана  Радовића. Овом песмом Гордана је представљала школу  и на општинској смотри рецитатора Песниче народа мог.

Још један  другак, Давор Муратовић, рекао нам је зашто је ,,личност славна" рецитацијом  Чудо Будимира Нешића.

Ученици осмог разреда: Драгана Муратовић, Јована Бегановић, Татјана Бешићи Никола Лазићпревели су на ромски језик  део комедијe Избирачица Косте Трифковића, а потом припремили представу коју су овом приликом извели.

Драгана Муратовић прочитала је песму Ђурђевдан коју је на ромском језику написала Дијана Муратовић.

Надамо се да ће бити још више стваралаца који ће неговати ромски језик и  богатити ромску културу.