Међународни месец школских библиотека 2021

1

Поводом Међународног месеца школских библиотека, који се у целом свету обележава у октобру месецу, а са жељом и циљем да оживимо лепу реч, наша школа организовала је низ активности. Основна тема овогодишњег Међународног месеца школских библиотека је „Бајкe и народнe приче широм света“. И ове године желели смо да истакнемо значај библиотека, значај читања и значај књиге у животу сваког човека, у ком бајке заузимају битно, посебно и драго место.

Није било тако давно, као што почиње већина бајки, већ овог месеца, посвећеног школским библиотекама, посетили смо нашу школску библиотеку и Издвојено одељење Библиотеке Осечина у Пецкој. Учестовали смо на  литерарним и ликовним конкурсима посвећеним бајци. Обележили смо рођендане наших великих писаца Иве Андрића и Милоша Црњанског. Направили смо изложбу од ликовних и литерарних радова и уредили бајковити амбијент где смо уприличили кратку бајком инспирисану приредбу посвећену овогодишњем Месецу школскких библиотека.

На приредби смо се подсетили шта знамо о бајкама и зашто треба читати бајке. Које то бајке наши ученици највише воле чули смо кроз најбоље радове које су написали, али и кроз костиме у које су се „прерушили“ представљајући своје омиљене ликове из бајки. Најбољи литерарни радови као и ликовни радови, који чине нашу изложбу, биће награђени на завршној свечаности на крају школске године.

Најбоље радове на литерарном конкурсу одабрао је стручни жири у следећем саставу :

- Зорица Солдатовић, професор енглеског језика, председник жирија

- Данка Васић, професор разредне наставе, члан

- Душица Рацковић, професор разредне наставе

- Ана Јокић, професор српског језика и књижевности

Најбоље литерарне радове у млађим разредима написали су:

Лука Ненадовић, 3. разред,  I награда

Дуња Дамњановић,  4. разред,  II награда

Анастасија Малешевић,  4. разред, III награда

Најбоље литерарне радове у старијим разредима написали су:

Ксенија Пузић, 8. разред I награда

Ивана Бојичић, 8. разред II награда

Милица Крсмановић, 7. разред, III награда

Најбоље ликовне радове урадили су:

Млађи разреди:

1. Марко Ненадовић 1. разред

2. Милош Ђокић 3.  разред

3. Вук Малешевић 1. разред

Старији разреди:

1. Тања Ђурђевић 8/2

2.Јелена Ђурђевић 7/2

3. Јована Поповић 8/1

Награђени пано урадиле су:

Сара Милутиновић 5. разред и

Александра Секулић 5. разред

Најбоље ликовне радове одабрао је стручни жири у следећем саставу:

- Зорица Солдатовић, професор енглеског језика, председник жирија

- Данка Васић, професор разредне наставе

- Данијела Васиљевић, професор ликовне културе

Честитамо победницима и свим учесницима и ликовног и литерарног конкурса.

Ове године поред бајки славимо и народне приче. Ми смо одабрали да се на приредби подсетимо наше народне, духовите и поучне приче „Еро с онога свијета“ у  краткој интрпретацији драмске секције.

Све бајке се завршавају срећно и радосно, тако смо и ми завршили наш овогодишњи бајковити Месец школских библиотека. За срећан, весео и чудесан  крај, побринуо се, у духу народне традиције, наш  Дарко Ђокић својом чаробном фрулом.

Читајући бајке и народне приче, кроз искуства њихових јунака,  ми стичемо  мудрост, најпре да разликујемо добро од зла, а потом и  да научимо да се за добро треба борити, а на самом  крају и да поверујемо да добро увек побеђује.

Читајте бајке и читајте уопште, чините добро, верујте у добро и добро ће и бити, као и свакој бајци.

2345